26 října, 2022

Ceny domů a bytů klesají

Zdá se, že roky růstu jsou definitivně u konce, alespoň co ukazují nejnovější data z posledních měsíců. Každý, kdo chce v následujících měsících prodávat svou nemovitost, musí přijmout novou skutečnost realitního trhu. Narozdíl od cen nájmů, které výrazně vrostly (v Praze nad 320 Kč/m2, v Brně nad 275 Kč/m2) se ceny za prodeje nemovitostí vrátily zhruba na tržní ceny až o rok zpět. Například pražský byt se v září nabízel téměř za stejnou cenu jako před rokem - průměrně 112,7 000 Kč na metr čtvereční, oproti situaci z letošního jara je to tedy pokles o 5% (ve středních Čechách 3%).

Mnoho Čechů si stávající situaci zatím neuvědomuje, a o to bolestivější bude realita pro ty, kdo s prodejem váhali. Ti, kteří čekají na zlepšení situace, budou nuceni s postupem času jít ještě více pod cenu. Téměř všechny regiony zasáhnou v následujícím půl roce výrazné propady, prognóza EHS (European Housing Services) je taková, že poklesy napříč republikou budou radikální (v určitých oblastech se ceny mohou snížit více jak o pětinu). Zejména chudší kraje budou více zasažené. V Ústeckém kraji se odhaduje pád cen v rozmezí 10-30% v závislosti na lokalitě a typu nemovitosti. V Moravskoslezském a Libereckém kraji bude pokles zhruba o 10-25% a v Karlovarském se odhaduje pokles na 15-25%.

Jak jsme již výše zmínili, zcela jinou situaci můžeme vidět na trhu nájemního bydlení, které se dostává na historická maxima. Zvyšuje je hlavně poptávka běžných domácností, které nedosáhly na hypotéku a nebo se v rámci úspor stěhují do ,,lacinějšího". Ceny vzrostly v meziročním srovnání o celých 14%, v Praze a Ostravě o 18%. Zájem o nájmy je tak velký, že aktuálně na jeden byt v Česku připadá zhruba 35 zájemců. Růst by mohlo zabrzdit pouze významné navýšení počtu nájemních nabídek po celé republice.

Zajímá Vás nezávazný odhad aktuální tržní ceny Vaší nemovitosti? Pak navštivte: www.remaxace.cz/odhady

Kde nás najdete

Vinohradská 2396/184
130 00 Praha 3

Zavolejte nám


Napište nám


Sociální sítě a myapartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram