4 února, 2021

Realitní trh

Většina lidí má pocit, že se realitní trh na našem území zbláznil, ceny nemovitostí jsou oproti průměrným platům stále vyšší a vyšší, nyní navíc na hypotéky díky coronavirové situaci nedosáhnou lidé z mnoha oborů (kultura, gastronomie, cestovní ruch…). Ceny nemovitostí v atraktivních lokalitách překonávají historická cenová maxima. Mnoho lidí očekávalo spíše pokles cen a rozvážné nákupy, zatím to ale vypadá, že se část čechů rozhodla v této nejisté době vložit své úspory do realit.

Mnoho realitních kanceláří zaznamenává zájem i o takzvané ,,ležáky“ – nemovitosti které například díky špatně nastavené ceně bylo těžké prodat. Velký vliv má na to i hypoteční trh, který v minulém roce opravdu lámal rekordy. Díky němu se na trh dostal obrovský objem peněz (více než 254 miliard korun), a tak se mnoho lidí rozhodlo investovat peníze dále do realit.

Investice do nemovitostí v dnešní době nese opravdu minimální riziko znehodnocení a poptávka po kvalitním bydlení převyšuje nabídku. V letošním roce budeme například přihlížet velkému nepoměru mezi všeobecným růstem cen nemovitostí a výrazně pomalejšímu růstu příjmů. Průměrná výše hypotéky je nyní kolem třech milionů korun, naše země činí teď pravděpodobně největší krizi v dostupnosti bydlení. I pro domácnosti se středním příjmem je pořízení vlastní nemovitosti vysoce problematické.

Jak se bude vyvíjet celá situace kolem trhu s nemovitostmi uvidíme v následujících měsících, mohli bychom očekávat lehký pokles cen u bytů (starých panelových bytů a bytů v neatraktivních lokalitách), jinak to ale bude s domy a pozemky. Navíc menší byty v dobrých lokalitách budou stále v kurzu. Další věci můžeme jen odhadovat, vše závisí na dopadu i hloubce nadcházející krize a na tom, jak budou poškozeny jednotlivé části ekonomiky.

Kde nás najdete

Vinohradská 2396/184
130 00 Praha 3

Zavolejte nám


Napište nám


Sociální sítě a myapartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram