27 dubna, 2020

Zahradní osvětlení

Jak vybrat nízkonapěťové zahradní osvětlení?

V noci se ze zahrady může stát temné bludiště plné nástrah, proto je dobré vybrat vhodné noční osvětlení. Postačí nám pár nápadů a jednoduchý 12 nebo 24 V osvětlovací systém. Zapojení je snadné a díky nízkému napětí tak lze vytvořit rychlé, bezpečné a efektivní osvětlení zahradní plochy. Takových světel máme hned několik typů: vestavná do podlahy, zapichovací světla, či reflektory, svítící sloupky, nebo třeba stropní venkovní osvětlení, které se dá využít na terase i v altánku.

,,Mám využít 12 V, nebo 24 V rozvody zahradního osvětlení?“

To je celkem dobrá otázka, budeme vybírat podle vzdálenosti. Jedná-li se o instalaci s krátkými vzdálenostmi mezi zdrojem a světlem (cca do 10m), instalaci jednoduchého systému, naprosto nám postačí použít 12 V rozvody. Pokud už bude instalace o něco rozsáhlejší a složitější, bude ideální využít 24 V systém.

,,Kdy a kam osvětlení zasadit?“

Ideální je vše naplánovat před položením dlažby a zasetím trávníku. Než se zahrada začne finálně upravovat, je důležité mít naplánovaný a rozvrhnutý rozvod kabeláže, a tedy celého osvětlení. Abychom zamezili poškození kabelů, je dobré je umístit alespoň 10 cm pod zem. Zamezíme tak například kontaktu se sekačkou, rozkousáním od psa, nebo nevzhledně přidělaným kabelům na zdi.

„Jakou využít zásuvku a k čemu mi bude trafo?“

Použijeme zásuvku na 220 V, na tu připojíme trafo, díky kterému se nám zredukuje napětí na požadovaných  12, nebo 24 V. Z onoho trafa po té rozvedeme dál kabely po zbytku zahrady. Vodič z trafa je  potřeba skrýt před sluncem, vodou, i očima, proto je ideální ho nainstalovat pod zem.

„Je to bezpečné? Máme na zahradě dva psy.“

Ano! Pokud se dotknete 12/24 V maximálně Vás zabrní ruka a tak se nemusíte bát, že by to ublížilo dětem, nebo domácím mazlíčkům. Zcela bezpečné použití je i v případě blízkosti vody (jezírka, potůčku, bazénu…), můžete tak nasvítit vodní plochy, které jsou pro Vás na zahradě ozdobou a přednostní. Vzhledem k jednoduchému utěsnění přes gumičku nehrozí probíjení, ani utopení světla.

,,Lze na osvětlení použít časovač?“

Stačí ho napojit na 220 voltovou zásuvku. Docílíme tak přesného spouštění a vypínání trafa a tím celého osvětlovacího systému. Pokud chceme mít vše nastaveno podle setmění a ne podle hodin, stačí abychom použili soumrakový senzor, který sepne osvětlení, jakmile se začne stmívat.

Kde nás najdete

Vinohradská 2396/184
130 00 Praha 3

Zavolejte nám


Napište nám


Sociální sítě a my



apartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram