1 března, 2019

PENB neboli Průkaz energetické náročnosti budovy.

Stavíte, prodáváte nebo pronajímáte nemovitost? Pak si musíte opatřit PENB. Ze zákona.

Jak PENB vypadá

Je to stejné, jako když si kupujete ledničku. Chcete vědět, kolik Vás bude její provoz stát. A obdobněje na tom zájemce o nemovitost. Než si koupí nebo pronajme byt či dům, chce znát, jak moc energeticky náročný bude jeho běžný provoz, tedy kolik energie spotřebuje na vytápění, osvětlení, vzduchotechniku, na ohřev vody.

Průkaz i vypadá téměř stejně jako u elektrospotřebičů. Stupnice průkazu je od písmene A do G, tedy od nejekonomičtější možnosti až po tu nejhorší. Nedejte se ale zmýlit informacemi u inzerovaných nemovitostí. Mnohdy je u nich uvedeno písmeno G, a to ztoho důvodu, že vdobě inzerce jejich majitelé ještě PENB nevlastnili. Při samotném prodeji novému majiteli, případně vzniku nájemního vztahu,je již toto povinné, jinak se prodávající/pronajímatel vystavuje pokutě do výše až 100000 Kčvpřípadě, jde-li o fyzickou osobu. Vpřípadě právnické osoby je pokuta stanovena na 200000 Kč. Po vyhotovení PENB tak může být toto písmeno úplně jiné.

Na koho se obrátit

Průkaz energetické náročnosti budov zhotovuje oprávněný energetický specialista spověřením Ministerstva průmyslu a obchodu. Dá se pořídit již od dvou tisíc výše, záleží na velikosti dané nemovitosti a také zda máte kdispozici veškeré potřebné podklady, nebo si energetický specialista bude muset některé informace zjišťovat sám. Doba vyhotovení a dodání průkazu bývá v řádu dnů. Za podklady, které Vám chybí a které si bude muset energetický specialista dohledat sám, Vám může být napočítaná pořádná suma, takže ve finále zhotovení PENB od takové firmy nemusí vůbec vyjít nejlevněji.

NEVÍTE SI RADY? ZAVOLEJTE NÁM. RÁDI VÁM SVYŘÍZENÍM PENB POMŮŽEME.

Kde nás najdete

Vinohradská 2396/184
130 00 Praha 3

Zavolejte nám


Napište nám


Sociální sítě a myapartmentphone-handset linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram